Seo Uyumlu Hukuki Makale Yazma İpuçları

30.08.2023 / Web Sitesi

Arama motorlarının üst sıralarında yer almak istiyorsanız, SEO uyumlu hukuki makale yazmalısınız.

Hukuki makalelerin sayısı, niteliği, özgün olması ve kullanıcı odaklı sağladığı fayda SEO için en etkili kriter olarak değerlendiriliyor.

SEO Uyumlu Hukuk Makalesi Nasıl Yazılır?

Başlık Kısmı

 1. Başlık Anahtar Kelimeyi İçermelidir
 2. Başlık Anahtar Kelime ile Başlamalıdır
 3. Başlık En Az 3 Kelimeden Oluşmalıdır
 4. Başlık En Az 40 Karakterden Oluşmalıdır

Meta Kısmı

 1. Açıklama Kısmı Anahtar Kelimeyi İçermelidir
 2. Açıklama Kısmı En Fazla 320 Karakter Olmalıdır

Makale içi Başlık Kısmı

 1. Anahtar Kelime H1 Etiketi ile Kullanılmalıdır
 2. H1 Etiketi Anahtar Kelime ile Başlamalıdır
 3. Anahtar Kelime H2 Etiketi ile Kullanılmalıdır
 4. Anahtar Kelime H3 Etiketi ile Kullanılmalıdır

İçerik Kısmı

 1. İçerik En Az 300 Kelime Olmalıdır
 2. İçerikte ki Anahtar Kelime Oranı %2.5-3.0 Olmalıdır
 3. Anahtar Kelime İçeriğin İlk 50-100 Kelimesi Arasında Bulunmalıdır
 4. İçeriğin Görsellerinden En Az 1’inin Alt Etiketi Anahtar Kelime Olmalıdır
 5. Anahtar Kelime Kalın, İtalik ve Altı çizili olarak İçerikte Yer Almalıdır

Anahtar Kelime

İçeriği yazmaya başlamadan önce, makalenize kimlerin ulaşacağını düşünüp, bu kişilerin hangi anahtar kelimeleri kullanarak arama yapabileceğini düşünün. Unutmayın, doğru anahtar kelimelerle başlamak, vermek istediğiniz mesajı karşı tarafa nasıl ileteceğinizi bulmaktır. Ayrıca tek bir anahtar kelime yerine birden fazla anahtar kelime seçip, birçok aramayı hedefleyebilirsiniz.

Yazı Stili

Uzun bir hukuki makalenin okunan bölümü yüzde 30 civarındadır. Okur, yazdığınız yazının yüzde 70’ini sadece göz gezdirerek geçecekse, okuyacağı o yüzde 30 olan kısmını kalın, italik ve imli yazarak, içeriği tek sütun görünmekten kurtarın.

Makale Stili

Her şeyden önce bir hukuk makalesi yazıyorsanız, ilk dikkat etmeniz gereken yer yazının başlığıdır. Dikkat çekici bir başlık seçtiğinizden emin olun. Sayfanızın hedef anahtar kelimenize göre hazırlandığından ve ideal karakter sınırını aşmadığından emin olun.

Makale Başlığı

Her şeyden önce bir hukuk makalesi yazıyorsanız, ilk dikkat etmeniz gereken yer yazının başlığıdır. Dikkat çekici bir başlık seçtiğinizden emin olun. Sayfanızın hedef anahtar kelimenize göre hazırlandığından ve ideal karakter sınırını aşmadığından emin olun.

Anlaşılır Ve Yalın Bir İçerik

Bir makaleyi ne kadar sade ve açıklayıcı bir dille yazarsanız, okuyucu sizin sayfanızda o kadar zaman geçirir. İyi bir içerik için, iyi bir okuyucu olmalısınız. Unutmayın, hukuki makalenizi okuyacak kişiler, potansiyel müvekkillerinizdir. Bu yüzden açıklayıcı ve anlaşılır bir dille yazılmış bir makale, her zaman sizi bir adım öteye taşıyacaktır.

İçeriğinize 2. Bir Göz Olarak Bakın

Yazdığınız makaleyi karşınıza alın ve soru sorun. Sizin sorularınıza ne kadar cevap veriyor ve bu durum sizi ne kadar tatmin ediyor? Dışarıdan bir göz olarak yazmış olduğunuz makaleyi sorgulayın. Güçlü cümleler ile anahtar kelimeyi vurgulayın. Makalenizi yazdıktan sonra yazım hatalarını ve anlatım bozukluklarını düzeltin. Uzun cümlelerden kaçının. Uzun cümleler potansiyel müvekkillerinizin sıkılmasına ve sayfanızı terk etmesine sebep olur. Gereksiz sözcük tekrarlarından kaçının. Vermek istediğiniz mesajı olabildiğince kısaltın.

Projeye ihtiyacın varsa bize ulaş;

GÖNDER

İletişim

İstanbul Ofis

Büyükşehir Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, No:1 Ekinoks Residance, E-2 Blok, Kat:5, Daire:31, 34520 Beylikdüzü - İstanbul

Münih Ofis

Schulstraße 7, 85757 Karlsfeld / Almanya

İletişim

0049 813 166 771 87